Ünlü Springer Yayınevi, Türk beyin cerrahının kitabını bastı Prof. Dr. Memet Özek’in 700 ameliyatı bu kitapta...

Çocuk beyin cerrahisi alanında yaptığı önemli ameliyatlar ve yüksek vaka sayısı ile saygın bir yere sahip olan Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Beyin Cerrahisi Sorumlusu Prof. Dr. Memet Özek, Avrupa’nın en önemli iki yayınevinden biri olan Springer’den teklif aldı.

O murga kemiklerindeki boşluk nedeniyle gelişimini tamamlayamama hastalığı olarak bilinen Spina Bifida hastası 700 çocuğu ameliyat eden Prof. Özek, bu vakaları anlattığı kitabını 2008 yılı Mayıs ayında yayınladı. Springer Yayınevi’nden aldığı teklifin kendisine büyük bir gurur verdiğini belirten Prof. Dr. Memet Özek, “Bu kitap benim bir Türk hekimi olarak, yıllardır uluslararası bilim arenasında yaptığım ameliyatlar, yazdığım makaleler ile verdiğim mücadelenin bir ürünüdür. Kitabımla genç meslektaşlarıma bir eser bırakmak istedim” dedi.

BAŞARININ MİLLİYETİ YOKTUR


Yurtdışında katıldığı kongrelerde Türkiye’yi yaptığı bilimsel çalışmalarla temsil eden önemli hekimler arasında yer alan Prof. Dr. Memet Özek, başarının milliyeti olmadığına inanıyor. Disiplinli bir şekilde çalışmak ve üretmekle her milletten insanın başarılı olabileceğini düşünen Prof. Dr. Özek, kitabını yayına hazırlarken profesyonel bir ekipten yardım almadı. Ameliyatlarından arta kalan zamanlarda evdeki bilgisayarında geç saatlere kadar çalışarak kitabını yayına hazırlayan Prof. Dr. Özek, kitabında ameliyat ettiği 700 vakada elde ettiği tecrübeleri anlattı.

AVRUPA ÇOCUK BEYİN CERRAHİSİ DERNEĞİ’NDE 2010’A KADAR BAŞKAN

Aynı zamanda Avrupa Çocuk Beyin Cerrahisi Derneği’nin de 2010 yılına kadar başkanlığını yürüten Prof. Dr. Memet Özek, Avrupa’da en fazla Spina Bifida hastasını ameliyat eden cerrah olarak tanınıyor. Prof. Dr. Özek, yaptığı ameliyatlardan edindiği tecrübeyi, Türk hekimleriyle olduğu kadar tüm dünyadaki çocuk beyin cerrahisi hekimleriyle de paylaşmak istedi. Yaklaşık bir yıldır bu kitap üzerinde çalışan, gecesini gündüzüne katarak kitabını bitirmek için uğraşan Prof. Dr. Özek, “Ben yıllarca başka ülkelerden hekimlerin yazdığı kitapları okudum, hayranlık duydum. Disiplinli bir şekilde çalışarak ve üreterek, bir Türk beyin cerrahının da uluslararası bilim arenasında saygı duyulacak, yararlanılacak bir kitap yazabileceğini göstermek istedim. Çünkü kitap, siz bu dünyadan ayrılsanız da isminizi yaşatabileceğiniz en önemli birikimdir” diye konuştu.